Jednym z elementów skutecznego prowadzenia przedsiębiorstwa jest optymalizacja produkcji. Dzięki niej można dużo zyskać zarówno w krótkim jak i długim okresie czasu. To bardzo dobra okazja do tego umożliwić danemu przedsiębiorstwu rozwój. Możne ono zarówno zwiększyć ilość produkowanych wyrobów i tym samym zaspokoić potrzeby znacznie większej liczby osób jak również otworzyć nowe linie produkcyjne i tym samym pozyskać zupełnie nowych klientów i otworzyć się na nowe rynki zbytu. Wszystko to pomoże w umacnianiu pozycji danej firmy na rynku.
Optymalizacja produkcji wiąże się przede wszystkim z odpowiednim zarządzaniem zasobami jak i materiałami niezbędnymi do produkcji danych wyrobów. Bardzo ważne jest, aby ilość materiałów w magazynie nie była zbyt duża i nie narażała nas na zbyt wysokie koszty. Tak samo jest z ilością produkowanych wyrobów. Ich ilość powinna być odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania, jakie wykazuje dany rynek zbytu. Zarówno nadmierna produkcja jak i niedobór produktów są sytuacją niekorzystną dla danego przedsiębiorstwa.
Inny równie istotnym aspektem związanym z optymalizacją jest możliwość tworzenia symulacji. Dzięki nim można zaplanować zarówno dostawy jak i wielkości partii produkcyjnych i na tej podstawie dokonywać dalszych istotnych decyzji. Pomaga to również sprawdzić czy systemy stosowane w przedsiębiorstwie są w stanie spełnić nasze oczekiwania oraz początkowe założenia. Optymalizacja ma wpływ nie tylko na koszty, ale również i na wydajność, efektywność czy ilość zużywanej energii.